İSG'nin püf noktaları

OSGB Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

OSGB Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

OSGB açmak için ne kadar masraf yapılmasına ihtiyaç vardır veya bir başka deyişle bu gözde işi başlatmak için en az ve ortalama ne kadar para ya da yatırım gerekir? Bazı OSGB kurma masrafları temel yani zorunlu masraflarken bazıları opsiyoneldir. O nedenle kesin olarak bir OSGB açma ücreti belirlemek zordur ancak yaklaşık değerler üzerinden konuşulabilir.

OSGB Şirketi Kurmak

Özellikle artan nüfusla birlikte günümüzde işçi kazaları önemle ele alınması gereken bir güvenlik ve sağlık konusu haline geldi. İster büyük ister küçük ölçekli olsun her şirketin çalıştırdığı işçilerin güvenliğini ve sağlığını en iyi düzeyde korumayı başarması gerçekçi değildir. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bakanlıklar Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi adı altında bilinen ve kısaca OSGB denilen firmaları yetkilendiriyor ve onlara bu iş yerlerini denetleme yetkisi veriyor. Her OSGB sınırlı sayıda işletmeye baktığından OSGB’ler daima ihtiyaç duyulan yapılanmalardır. OSGB açma ücretleri de bu anlamda merak edilir.

OSGB Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?
OSGB açmanın maliyeti nedir?

Ücretler Nedir?

OSGB kurmaya dair sermaye planlaması yapıyorsanız o halde elinizde en az 50.000 TL gibi esnek bir bütçenin olduğunu bilmeniz gerekir. Esnek çünkü bu sermayeniz büronuzun türüne, kadronuza ve çalıştığınız firmaların yapısına bağlı olarak belirgin oranlarda artabilir. Büyük şirketlerle çalışmayı hedefleyen OSGB’lerin iş yeri güvenlik uzmanı, iş yeri hekimi ve hekim yardımcı personeli noktasında geniş imkanları olması gerekir. Bu da yetenekli ve tecrübeli kişileri işe almayı gerektirir.

Her OSGB şirketinin aşağıdaki temel koşulları sağlaması mecburidir:

 • A sınıfı iş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi istihdam etmiş olmak (şirket kurucusu bu unvanda olabilir).
 • İş yeri güvenliği ve sağlığı noktasında uzman bir ekibi yönetmek.
 • OSGB ekibinde bir iş yeri hekimi, bir iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli çalıştırmak.
 • Şirkette güvenlik ve sağlık personelinin yanında bakanlığa rapor verecek bir bulundurmak.
 • OSGB hizmetinin verildiği binayı standartlara uygun seçmek.
 • OSGB kurma masrafları bugün kolaylıkla 50.000 TL ve ötesine geçmektedir.
Sultanbeyli OSGB

Önemli Noktalar

OSGB açmak için gerekli para aşağı yukarı budur ve bunun yanında yönetmelik gereği bazı diğer standartları da yerine getirmek gerekir. Örneğin,

 • OSGB şirketlerinin isim ve unvanları Türkçe tescil ettirilmelidir.
 • Seçilen güvenlik ve sağlık personellerinin tam süreli çalışma taahhütnameleri olması.
 • OSGB şirketinde sorumlu müdürün kabul şerhli yazısı olması.
 • Çalışılan binanın açık bir planı olması.
 • OSGB olarak çalışabilirlik faaliyet belgesi.

2022 Yılı OSGB ve Ek Belge Ücreti Uygulamaları

OSGB belge bedelleri her yıl makam oluru ile yeniden belirlenmektedir. Bu doğrultuda 2022 yılı için ilk başvuru ve adres değişikliği ücreti 36.285 TL olarak belirlenmiştir. Vize ücreti ise 9.071,25 TL’dir. OSGB unvan değişikliği, kayıp belge ve numarataj güncellemesi nedeniyle yapılacak olan belge yenilemesi ücreti ise 826 TL olarak belirlenmiştir. Tüm belge ücretlerinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Kurumsal Tahsilat Programı aracılığıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kurumsal Tahsilat Hesabı’na yatırılması gerekmektedir ve birkaç işlem bir arada yapılsa bile her biri için ayrı ayrı ödeme yapılması gerekmektedir. OSGB şirketlerinin yetki almış oldukları adreste küçültme talebi yeni belge basımı kategorisine gireceği için yeni belge basımı ücreti alınması gerekmektedir. Ayrıca adres değişikliği ve adres büyütme gibi durumlarda da yeni yetki belgesi başvurusu yapılması gerekecektir. Adres ve unvan değişikliğinin birlikte yapılacağı durumlarda ise İSG-KATİP üzerinden ayrı ayrı başvuru yapılması ve belge ücretlerinin de ayrı ayrı yatırılması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kurumların aynı zamanda unvan değiştirmesi halinde belge yenileme ve vize ücretleri ayrı ayrı alınacaktır.

Tespit ve Öneri Defteri Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar