Ortak Sağlık Birimi Kurmak ve Yönetmek

OSGB Açmak Karlı mı?

OSGB Açmak Karlı mı?

Kötü işyeri güvenliği ve sağlığının özellikle zorlu ekonomik zamanlarda şirketlere önemli maddi yükler getirdiği bilinir. Dahası, yapılan vaka çalışmaları, bir işletmedeki iyi iş sağlığı ve güvenliği (İSG) yönetiminin o işletmeye daha iyi performans ve kârlılıkla getirdiğini göstermiştir. Tüm bu faktörler bugün bir Ortak Sağlık ve Güvenliği Birimi’ne (OSGB) olan talebi devamlı şekilde yukarı çekiyor. Bu da akıllara OSGB açmak karlı mı sorusunu getirmekte.

Herkes Bir OSGB’ye İhtiyaç Duyar

İSG uygulamaları bir kez ihmal edildiğinde işletmenizdeki her bir işçiden ülkedeki ulusal sağlık sistemlerine kadar her şey bu durumdan olumsuz etkilenir. Ancak iş sağlığı ve güvenliği politikalarını ve uygulamalarını en doğru şekilde yerine getirmek her şirkette kolaylıkla mümkün olan bir şey değil. Bu nedenle Kale OSGB gibi işinde fazlasıyla tecrübeli OSGB şirketlerinden profesyonel destek almak kaçınılmaz oluyor.

İş yerinde zayıf güvenlik ve sağlık sistemleri olan markalar önlenebilir yaralanma ve hastalıklardan muzdarip olur ve daha sonra bunların etkilerini azaltmak için değerli kaynaklarını tüketirler. Güçlü bir iş sağlığı ve güvenliği stratejisi aşağıda sıralanan maddelere benzer sayısız fayda sağlar:

  • Daha az hastalığa yakalanma sonucu gelişen üretkenlik
  • Sağlık maliyetlerinin azalması
  • Tecrübe sahibi yaşlı çalışanları işte tutabilme imkanı
  • Daha verimli çalışma yöntemi ve teknolojilerinin teşvik edilmesi

Unutmayın, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanuna göre bugün çalışan sayısı kaç olursa olsun herkes bir OSGB ile çalışmak zorunda.

OSGB Kurulumu İçin Neler Gerekli?

OSGB açmak için öncelikle bünyenizde tam zamanlı çalışacak bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ile diğer sağlık personelinin bulunması gerekir. İlk kurulum aşamasında iş sağlığı ve güvenliği uzmanının sınıfı önemli değildir; fakat sadece ve sadece kendi iş yeri için çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. OSGB açma şartları arasında bir diğer nokta da OSGB hizmetlerinin verileceği ofistir. Buna bağlı olarak 10 metrekare bir muayene odası, 15 metrekare bir ilk yardım ve acil müdahale odası, her bir iş sağlığı ve güvenliği uzmanı için 10 metrekare ofis ve 12 metrekarelik bekleme yeri olmalıdır. Ek olarak sağlanabiliyorsa bir de eğitim salonu olarak planlanmış bir salonun da OSGB’lerde bulunması gerekmektedir. Bu şartların sağlanmasıyla birlikte OSGB açılışı için başvuru gerçekleştirilebilir. OSGB başvurusunun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılması gerekir. Toplanması gereken belgeler ise ticari sicil gazetesi, personellerin sertifikaları ve iş sözleşmeleri, sorumlu müdürün görevlendirilme yazısı, faaliyet gösterilecek yerin yapı kullanma izni, kira sözleşmesi veya tapu senedi, OSGB hizmeti verilecek yerin 1/50 ölçekli planı, yangına dair tedbirlerin alındığını gösterir itfaiye onaylı belge şeklinde olmaktadır.

Çekmeköy OSGB

Karlılık Denildiğinde OSGB Sektörünün Geliri

Şirketinizi kurmak istediğiniz sektörü göz önüne aldığınızda ve o sektörden ne kadar kar elde edebileceğinizi düşündüğünüzde sektörün toplam büyüklüğü bu konuda size oldukça iyi fikir verir. Zira bir şirketin karlılığı bulunduğu sektördeki müşteri talebi ile doğrudan ilişkili olacaktır. Bu hacmi anlamanın en iyi yolu ise en güncel istatistiklere göz atmak oluyor.

  • 2020 yılında iş sağlığı ve iş yeri güvenliği hizmetleri sektörünün pazar büyüklüğü nedir?
  • Bu pazarın büyüklüğü 2020’de sadece ABD’de 7,8 milyar dolara ulaşmıştır. Sektörün 2020 yılı içinde %1,2 daha büyümesi bekleniyor. Bu trendi Türkiye gibi diğer tüm ülkeler de izleyecek.
  • Türkiye’de bir OSGB açmayı planlıyorsanız, OSGB açmanın karlı olduğuna dair şüphe duymanızı sağlayacak hiçbir faktör yok.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar