OSGB Avantajları

OSGB Avantajları

İş Sağlığı Güvenliği Kanununun çıkmasıyla birlikte günümüzde çokça adı duyulan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kısaltması olan OSGB’ler, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilmiş birimlerdir.

Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimi (OSGB), İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliğinde de belirtildiği üzere iş yerlerine iş sağlığı ve iş güvenliği hizmeti verir. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin (OSGB) yetkilendirmesi T.C. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kalitesini arttırmak ve işleyişini kolaylaştırmak amacıyla yetkilendirilen OSGBlerin, yönetmelik kapsamında birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle bünyesinde yeterli bilgiye, teknik donanıma ve tecrübeye sahip personel istihdam etmek sorundadır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin (OSGB) gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığına göre cezai sorumluluğu vardır.

OSGB Nedir, Ne Anlama Gelir?

OSGB’ler, yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri yönetmeliği ile tanımlanmış; en son yasal düzenlemelere göre bir kişinin bile çalıştığı işletmelere iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı gibi personelleri sağlamakla görevli, bakanlıkça oluşturulan yapılardır. Sanayi kuruluşu olsun veya olmasın her işletme, personellerine iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermek zorundadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan, 25 Kasım 2009 tarih ve 27417 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği” yönetmeliği faaliyet gösterecek olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi yani OSGB’lerin yetkilendirilme ve çalışmaya başlamalarını sağlamış oldu. OSGB’ler de bu çerçevede faaliyet gösteren işletmelerin İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerini takip etmektedir.   

OSGB Sahip Olması Gereken Yetkinlik?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) öncelikle kullanacağı alanla ilgili fiziki şartları sağlamalıdır. Bu çerçevede OSGB’nin giriş katta olacak şekilde kolayca ulaşılabilir bir yerde ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli büyüklükte olması gerekir. En az bir adet ilkyardım ve muayene odası, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli (hemşire) ve iş güvenliği uzmanı odası ile arşiv dosyaları için uygun bölümler olmalıdır. Bunların yanı sıra OSGB bünyesinde bulunması gereken araç ve gereçlerin eksiksiz şekilde yer alması gerekmektedir. Çalışacak personel kapsamında ise OSGB bünyesinde en az bir tane işyeri hekimi ile yardımcı sağlık personeli ve tehlike sınıfına uygun en az bir iş güvenliği uzmanı olmalıdır.

Entegratör Firmalar
OSGB’nin avantajları

OSGB, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmet vereceği işyerinin, işçi sayısı ve tehlike sınıfına bağlı olarak yönetmelikte yer alan çalışma sürelerini esas alarak faaliyet göstermelidir. OSGB tarafından sunulan hizmetler işveren tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde kontrol edilmelidir.

Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimi (OSGB) Neden Tercih Edilmeli?

Ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) işveren ve işyerleri için çeşitli avantajlara sahiptir. OSGB tarafından hizmet alan kuruluşlar, İş Sağlığı Güvenliği mevzuatının getirmiş olduğu sorumluluklar karşısında kendilerini yalnız hissetmezler. İşverenler, OSGB hizmeti sayesinde kalifiye personel istihdamı yükünden kurtulur ve personel maliyetlerini minimuma indirir. OSGB hizmetleri sayesinde iş sağlığı güvenliği kanunu kapsamında yapılması gereken işlemleri etkin bir şekilde yapabilirler. Aynı zamanda yasal sorumluluklar açısından mevzuat takibi kolaylıkla yapılmış olur. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) hizmet verdiği işletmenin iş yükünü taşıyarak süreci takip ettiği için işverenler açısından avantajlıdır.

OSGB Avantajları Nelerdir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar