OSGB Nasıl Kurulur?

OSGB Nasıl Kurulur?

OSGB Nasıl Kurulur?

OSGB nasıl kurulur bu konuya değinelim. Her yıl yüz binlerce Türkiyeli işçi iş yerinde yaralanma yaşamaktadır. Bu yaralanmaların neredeyse yarısı, işçinin işini kaçırmasına ve devamında zorunlu tıbbi bakım almasına neden olmaktadır. İşe bağlı yaralanmaların mali etkisini azaltmak ve yasal düzenlemelere uymak için birçok işveren, çalışanları eğitmek, prosedürleri değerlendirmek ve güvenlik programlarını güçlendirmek için profesyonel iş ve endüstri sağlığı ve güvenliği danışmanlarına başvuruyor. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak bilinen OSGB’ler burada devreye girmektedir. Peki bir OSGB nasıl kurulur?

İş Sağlığı ve Güvenliğine Dair İşletme Sahibi Olmak

Isıl Konfor Nedir ve Nasıl Sağlanır?
OSGB nasıl kurulur?

İş sağlığı ve güvenliği danışmanları belirli bir görevi yerine getirmek için işe alınabilir veya uzun vadede genel sağlık ve güvenlik hizmetleri sunmak üzere sözleşmeli olarak çalışabilirler. Sözleşmenin süresi ve kapsamı büyük ölçüde şirketin sağlık ve güvenlik programının mevcut durumuna bağlıdır. Çoğu yeni iş ​​sağlığı ve güvenliği girişimcisi kâr potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için ek danışmanlar kiralar, ofis alanını görece küçük tutar ve kendilerini ilerleyen yıllarda tam kapsamlı bir işletme haline getirirler. OSGB şirketiniz şekillenmeye başladıkça, ele almanız gereken sektöre özgü bazı yeni sorunlar da ortaya çıkabilir.

OSGB şirketiniz OSGB gerekliliklerine ve standart güvenlik protokollerine ayrılmaz bir şekilde bağlı olmalıdır. Müşterilerinize yüksek kalitede önerilerde bulunmak ve onların iş yeri güvenliği sorunlarının üstesinden gelebilmek kesinlikle çok önemlidir. OSGB şirketinizi kurduğunuzda müşteri tabanınıza yeni eğitim etkinlikleri ve diğer hizmetler noktasında daha iyi hizmet verebilmek için iş güvenliği gelişmelerini yakından takip edebilirsiniz. Bazı OSGB firmaları müşterilerinin bulunduğu yerlerde hizmet verirken, bazıları merkezi bir tesisi veya iş hanını hizmet noktası olarak seçmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Şart Koştuğu Evraklar

OSGB Açmak için Gerekli Şartlar

Bir kimsenin OSGB kurabilmesi için bir takım belgelerin yanında ayrıca aşağıdaki en temel şartları da sağlaması gerekiyor:

  • A sınıfı iş güvenliği uzmanı ya da iş yeri hekimi olmak (ortaklardan en az biri).
  • İş yeri güvenliğine dair uzman bir ekibe sahip olmak.
  • Ekipte en az bir iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli bulundurmak.
  • OSGB’nin işleyişinden sorumlu olacak ve bakanlığa istenilen bilgileri verebilecek bir sorumlu müdür bulundurmak.
  • OSGB hizmeti sunulan binanın standartları karşıladığından emin olmak.
  • OSGB kurma masrafları bugün ortalamada 50.000 ila 100.000 lira arasında değişmektedir.

Rekabetçi OSGB işletmelerini bulun. Bu firmaların kendilerini pazarda nasıl konumlandırdıklarını öğrenin ve OSGB işinizi sizi diğerlerinden ayıracak şekilde tasarlayın.

OSGB’lerde Bulunması Gereken Malzemeler

27 Kasım 2010’da Resmi Gazete’de yayınlanan “İSGB VE OSGB’LERDE BULUNACAK ASGARİ MALZEME LİSTESİ” steteskop, tansiyon aleti, otoskop, oftalmoskop, termometre, ışık kaynağı, küçük cerrahi seti, paravan / perde vb., muayene masası, refleks çekici, tartı aleti, boy ölçer, pansuman seti, dil basacağı, enjektör, gazlı bez gibi sarf malzemeleri, keskin atık kabı, manometreli taşınabilir oksijen tüpü, seyyar lamba, buzdolabı, ilaç ve malzeme dolabı, EKG cihazı, negatoskop, tekerlekli sandalye şeklindedir. Bunların dışında 15/2/2008 tarihli ve 26788 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik’te bulundurulması zorunlu tutulan temel acil ilaçlar, aşılar ve serumlar da OSGB’de bulunması gereken malzemeler arasındadır. Birden fazla işyeri hekimi çalışan birimlerde yukarıdaki malzemelerden steteskoptan başlayarak refleks çekici dahil aralıkta yer alan tüm malzemeler hekim sayısı kadar olmalıdır. Tıbbi atıklar için de Resmi Gazete’de yayınlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda tedbir alınmalıdır.

SGK Borcu Yoktur Formu Sorgulaması

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar