OSGB Ne İş Yapar?

OSGB Ne İş Yapar?

OSGB Ne İş Yapar?

OSGB ne iş yapar, KaleOSGB olarak mutlaka açıklamamız gereken bir konu olarak düşündük. İş sağlığı ve güvenliği (İSG), iş yerindeki sağlık, güvenlik ve refah sorunları ile ilgilenen bir daldır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri veya OSGB’ler bu problemleri tıpkı İSG’ler gibi teknik ve bilimsel yöntemlerle ele alır ve çözüme kavuşturur. OSGB’ler iş yerini işçiler, aile üyeleri, müşteriler ve diğer paydaşlarla birlikte daha iyi hale getirmeyi amaçlayan yasaları, standartları ve programları uygulamaya koyan, devletçe yetkilendirilmiş bireysel oluşumlardır.

OSGB Ne İş Yapar?
OSGB’nin yaptığı işler çok çeşitlidir

OSGB’nin Fonksiyonları

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi o kadar önemli bir işi yerine getirir ki küçüklü ya da büyüklü her firma bu birimlere ihtiyaç duyar. OSGB, bir şirketin iş sağlığı ve güvenliği standartlarını iyileştirmek, daha iyi iş yapmasını sağlamak, daha iyi bir marka imajı oluşturmasına izin vermek ve çalışan moralini daha yüksekte tutmak gibi kritik faydalar sağlar. Bir OSGB, yaptığı işleri çalıştığı iş yerinin tehlike sınıfına göre belirler. Bu işler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İş yerinde tehlikeli kimyasal tespiti
  • İş yeri fiziksel tehlikelerinin ölçümü
  • İş yerindeki biyolojik etmenlerin belirlenmesi
  • Psikolojik serpintilerin araştırılması
  • Çalışanların ergonomik sorunlarının giderilmesi ya da azaltılması
  • Çalışanların ve iş yerinde bulunanların kazaya uğrama ihtimallerinin indirgenmesi

OSGB’ler Standartlara Göre İş Yapar

Birçok şirket yöneticisi ilk defa bir OSGB ile çalışırken, her OSGB’nin kendi başına iş yaptığını düşünebilir. OSGB’ler aslında devletçe belirlenmiş belirli standartları yerine getiren birimler oluyor. Örneğin, şantiye tehlikelerinin giderilmesi veya azaltılmasını zorunlu kılmak için belirlenmiş, son derece çeşitli ve gelişmiş iş sağlığı ve güvenliği standartları mevcuttur. OSGB’ler bu tehlikelerin etkilerini en aza indirmeye yardımcı olacak planlar hazırlar ve yapılacak değişiklikleri şirket birimlerine iletir.

Zira işverenler ve şirket yönetimi yasalar gereği tüm çalışanları için güvenli bir çalışma ortamı sağlamakla yükümlüdür. Bir OSGB bu nedenle iş yerinde sağlık ve güvenliğin tüm yönleriyle ilgilenir ve tehlikelerin birincil elden önlenmesine güçlü bir şekilde odaklanır. İşçilerin sağlığı, iş yerinde kanser, kaza, kas-iskelet sistemi hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, işitme kaybı, dolaşım hastalıkları, stresle ilişkili bozukluklar, bulaşıcı hastalıklar ve daha fazlasına yol açan risk faktörleri de dahil olmak üzere çeşitli konuları ele alırlar.

İşyeri Analizi Nasıl Yapılır?

Kayıtlı veya kayıt dışı ekonomideki istihdam ve çalışma koşulları, çalışma saatleri, maaş, doğum iznine ilişkin iş yeri politikaları, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi hükümleri vb. gibi diğer önemli belirleyiciler de OSGB’nin yaptığı işin kapsamındadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri

OSGB çalışmalarının en önemli noktalarından biri iş sağlığı ve güvenliği eğitimleridir. İlk işe girişlerde ve çalışan personeller için düzenli olarak iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmelidir. Temel olarak iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini genel konular, sağlık konuları ve teknik konular olarak üç parçaya ayırabilmek mümkündür. Genel konularda çalışma mevzuatı, çalışanların hak ve sorumlulukları, iş yeri temizliği ve düzeni, iş kazası ve mesleki hastalıklardan doğan hukuki sonuçlardan bahsedilmektedir. Sağlık konuları ise meslek hastalıklarının sebepleri, hastalıklardan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması, biyolojik ve psikososyal risk etmenleri ile ilk yardım ana başlıklarından oluşmaktadır. Teknik konularda da kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri, elle kaldırma ve taşıma, parlama, patlama, yangın ve yangından korunma, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, ekranlı araçlarla çalışma, elektrik tehlikeleri, riskleri ve önlemleri, iş kazalarının sebepleri, korunma prensipleri, güvenlik ve sağlık işaretleri, kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanımı, iş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü ile tahliye ve kurtarma çalışmaları konusunda eğitimler verilmektedir.

İSG Katip Nedir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
OSGB Ücreti Ne Kadar?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar