OSGB Ne İşe Yarar?

OSGB Ne İşe Yarar?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (Osgb)

OSGB, iş güvenliği danışmanlığının yeni bir formudur. İş güvenliği danışmanlığı 2012’de kesin olarak değişti ve OSGB adını aldı. Kale OSGB ile çalıştığınızda iş yerinize tarafımızca bir iş yeri hekimi ve güvenlik uzmanı atanır. Bu sayede kanun önündeki yükümlülüklerinizi kolayca yerine getirmiş olursunuz.

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Nedir ?

Kale OSGB sizi işinde nitelikli doğru personeli bulma riskinden kurtarıyor. Kale OSGB’de işletmelerle yakın ilişki içerisinde oluyoruz ve onlara her an ihtiyaçları olan hizmeti sunuyoruz. Zira çalışmamız temel prensip itibariyle ürün değil servis odaklıdır. Geniş işe alım prosedürlerimiz şirketlerin aradığı doğru personeli isabetli bir şekilde seçmemize yardımcı oluyor.

İşverenlerin Sorumlulukları

Yönetmelikler gereğince işverenler çalışanlarına karşı bir takım sorumluluklara sahiptir. Ortak sağlık ve güvenlik birimleri işverenlerin bu sorumlulukları yerine getirmesine yardımcı oluyor. İş güvenliği kanunlarına göre bu sorumluluklar başlıca aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Tüm çalışanların kanunlarla belirlenen sağlık, güvenlik ve refah ölçülerini sağlamak.
  • Çalışanlara güvenliklerine dair tüm talimat ve bilgileri açıkça sunmak.
  • Tüm çalışma alanlarının, ekipmanların ve sistemlerin çalışan sağlığı ve güvenliği açısından risk taşımamasını sağlamak.
  • Tüm tehlikeli maddelerin veya işlemlerin ortadan kaldırılmasını veya uygun şekilde kontrol edilmesini sağlamak.
  • Gerekliyse personel için yeterli minimum eğitimin sağlandığından emin olun.
  • Ziyaretçiler ve müteahhitler gibi çalışan olmayanların işyerindeki sağlık ve güvenliğini sağlamak.

OSGB’ler işverenlerin kanunlarda belirtilen işyeri güvenliğine dair yasal yükümlülüklerin farkında olmalarını sağlayan önemli bir birimdir.

Birim ayrıca, işletmelerin sağlık ve güvenlik yasalarına öncelik vermelerini ve bunlara uymalarını sağlamak için denetimler de yapar.

Arnavutköy OSGB

Bir işveren, işyerindeki tüm tehlikelerin tanımlanmasından, değerlendirilmesinden ve bu tehlikeler için etkili kontrol önlemlerinin geliştirilip uygulandığından emin olmak zorundadır.

Çalışanların Sorumlulukları

Tıpkı işverenler gibi çalışanlar da işyeri ortamı içerisinde birtakım sorumluluklara sahip olmalıdır. Bu sorumlulukları kendine karşı, diğer personellere karşı ve işyerine karşı şeklinde basitçe üç kola ayırabiliriz. Öncelikle kendine karşı olan sorumluluk koruyucu ekipman kullanımı yaralanma ve sakatlanma gibi iş kazalarına mahal verebilecek sorunların engellenmesi adına önemsenmelidir. Makine kullanımı sırasında da kullanım talimatlarına harfiyen uyulmalı ve eğer OSGB’ler tarafından çevreye yerleştirilmiş ancak sonradan zarar görmüş levhalar varsa bildirilerek yenilenmesi sağlanmalıdır. Diğer personellere karşı olan sorumluluk ise bazen unutarak veya bilinçli olarak iş sağlığı ve güvenliği yasalarını ihlal eden personelleri uyarmak şeklinde olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bazı üzücü iş kazalarında hatalı bir çalışan hiçbir hatası bulunmayan birçok kişinin de sağlığını olumsuz etkileyebilecek sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

İSGB Tanımı Nedir Ne Anlama Gelir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

[themesflat_simple_
button button_link=”https://kaleosgb.com.tr/iletisim/” button_text=”Danışma Hattı” border_radius=”26px” button_background=”#18ba60″ class=”text-center custom_1″ css=”.vc_custom_1566054053026{border-radius: 35px !important;}”]

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar