Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Sağlık Raporu

OSGB Raporu Nereden Alınır?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Sağlık Raporu

İşe girerken istenilen evraklardan birisi OSGB işe giriş sağlık raporudur. İş başvurusunda bulunmuş kişinin, başvurduğu pozisyon için uygun olup olmadığı OSGB işe giriş sağlık raporuna göre belirlenir. Şirketlere çalışan alınırken sağlık kontrolü zorunludur. Özellikle bazı pozisyonlarda işin zorlu ve riskli olması sebebi ile farklı muayeneler yapılabilmektedir. Bu belgeleri almadan ya da iş başlangıcında evraklarını vermeden işe başlamak hukuken uygun değildir. Tüm bu şartlar firmalarda iş güvenliğini ve iş sağlığını korumak için alınan tedbirlerdir.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Bakanlıklar tarafından yetkilendirilmiş, yetkili sağlık ve güvenlik birimi bünyesinde bulunan iş yeri hekimlerinden OSGB sağlık raporu temin edilebilir. OSGB sağlık raporu istemiş firmalara kesinlikle devlet ya da özel hastane raporları veya aile hekimi raporu ile gitmemek gerekmektedir. Alınan raporlarda Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi hekimlerinin onayı olmadığı takdirde raporlar geçersiz sayılabilir ve kabul edilmeyebilir. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi hekimleri iş başvurusunun onaylamış kişiye detaylı muayene yaparak sağlıksal olarak pozisyona uygunluğuna bakar. OSGB ile çalışan işletmelerde iş güvenliği firmalarına bağlı işyeri hekimleri işçilere düzenli olarak haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere muayene yapmaktadırlar. Tehlikeli ve çok tehlikeli olarak belirlenmiş sınıflarda, iş başvurusu onaylanmış kişilerin işe uygunluğunun, kesinlikle Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi hekimleri tarafından onaylanmış OSGB sağlık raporları ile belirlenmektedir. Bu raporların devamında ise sürekli çalışanın sağlığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Hamileler Günde Kaç Saat Çalışabilir?

OSGB Sağlık Raporu Ücretleri

OSGB sağlık raporu ücretleri değişiklik göstermektedir. Özellikle sağlık raporunun kapsamı ve istenen tahliller bu konuda belirleyici olmaktadır. Bazı tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf kapsamına giren işlerde “ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir” raporu çıkartmak gerekmektedir. Piyasada 2021 yılı OSGB sağlık raporu ücretleri genelde 80 TL’den başlamaktadır. Bazı yerlerde dönemsel olarak 50 TL’ye de rapor verilebilmektedir. Ancak raporun biraz daha kapsamlı olması istendiğinde örneğin; akciğer grafisi ile birlikte bir sağlık raporu çıkartıldığında rakamlar 150 TL ve üzerine ulaşabilmektedir. Eğer istenen tahlil sonuçları varsa bu konuda da en doğru olarak önceden laboratuvarları arayarak ve fiyatlarını sorarak hareket etmek en doğrusu olabilir. Bazı laboratuvarlarda tahliller paket şeklinde satılmakta ve çalışan için daha avantajlı hale gelmektedir. Tane tane olarak ücretlendirme yapan laboratuvarlardan da fiyat teklifi alınabilir ancak bulunduğunuz bölge içerisindeki tüm laboratuvarlardan fiyat öğrenmek veya OSGB biriminin önerebileceği bir kuruluşla hareket etmek çok daha doğru olabilir. Çalışılacak sektöre göre farklı tahliller istenebileceğinden öncelikle hangi tahlillerin gerektiğini öğrenerek laboratuvara gitmeniz daha doğru bir adım olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İşe Giriş Sağlık Raporu Almak Zorunluluğu Neden Var?

İşe başlangıcından önce alınması gereken sağlık raporunun ehemmiyeti şu şekilde sıralanabilir;

  • Kanuni bir mecburiyettir.
  • Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi sağlık raporu olmadan işe başlanılamaz.
  • İş yerinde oluşabilecek ve sağlıklarını etkileyecek risklere karşı önlem olarak gereklidir.
  • Çalışanların güvenliklerinin ve mevcut sağlık durumlarının korunarak denetlenmesi için gereklidir.
  • Yeni işe girerken alınma zorunluluğu olduğu gibi, iş değiştirirken de tekrar alma zorunluluğu bulunmaktadır. Her firmanın ve her sektörün kendi içerisinde farklı riskleri bulunmaktadır.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

Çalışma Bakanlığı Şikayet

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar