Güngören OSGB

OSGB Ücreti Ne Kadar?

OSGB Ücreti Ne Kadar?

OSGB ücreti ne kadardır merak edilen konular arasında yer alıyor. OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) ücretinin ne kadar olduğu elbette çalışan markaya ve yapılan işe göre belirgin oranlarda değişiklik gösteriyor. Fiyatları etkileyen birçok faktör var. Çalışılan saat ile çalışan firma ve o firmadaki iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin kalitesi yani almış oldukları eğitim ve kazandıkları tecrübe, fiyatta belirleyici oluyor. Ancak aşağı yukarı birbirlerine yakın ücretler görmeniz olasıdır.

OSGB Çalışanları Kimlerden Oluşur?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kuruluşlarının tümü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilmektedir. OSGB’lerde görev alan kişiler ise iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işyeri hemşirelerinden oluşur. Bir OSGB ile anlaşmanın sağlanması için ücrette anlaşıldıktan sonra karşılıklı olarak iş sözleşmesi imzalanması gereklidir. İş sözleşmesinin imzalanması neticesinde OSGB firması e-devlet üzerinden İSG Katip sistemine kayıt girerek ISGB personelinin resmi şekilde görevine başlamış olmasını sağlar. OSGB’lerin ortaya çıkması, kuruluşların kendi iş sağlığı ve güvenliği birimlerini kurma maliyetlerinin çok yüksek düzeyde olmasından kaynaklanır. Personellerin denetimleri, maaşları, eğitimleri hem maddi bir külfet hem de zaman açısından uzun süreçleri gerektirir. OSGB’ler ise aylık sabit düzende ödenen bir gider kalemi olarak düşünülebilir ve çok cazip fiyatlara iş güvenliği hizmeti almanızı sağlayan bir çözüm olmayı sağlar.

OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB ücretlerini irdeleyelim

Ücretler Nasıl Belirlenir?

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) ile iş yaparken müşterilerin karşısında tipik olarak iki ücret seçeneği olur: Saat bazlı ücret ve hizmet verilen kişi sayısına göre ücret. Bazen bunların bir karışımını da görebilirsiniz. Açıklamak gerekirse, eğer o OSGB, çok tehlikeli bir iş yerine hizmet veriyorsa personel sayısından dolayı kişi bazlı ücretlendirme yapılması uygun olur. Bunun yanı sıra, daha az tehlikeli iş yerleri içinse hem atanacak iş güvenliği uzmanı hem de atanacak iş yeri hekimi için saat bazlı ücret politikası uygulanır.

İş Güvenliği Firmaları

Uzman ve Hekim İçin OSGB Fiyatları

Saat temelli ücretlendirme yapılan OSGB’lerde iş güvenliği uzmanına saat başı ödenecek ücret 60 Türk Lirası ile 120 Türk Lirası arasında değişecektir. 60 lira az tehlikeli ve 120 lira ise çok tehlikeli sınıfındaki işletmeler için verilecek ücret olarak düşünebilir. Bunun yanında, eğer kişi başı ücret politikası izleniyorsa, tarafınıza iş güvenliği uzmanı atayacak OSGB’ye en az 20 Türk Lirası ve en çok 50 Türk Lirası gibi bir ücret ödemeyi bekleyebilirsiniz. Ücretler geleneksel olarak aylık bazda ödenir.

İş yeri hekimine ise eğer saat bazlı çalışılacaksa 100 Türk Lirası ile 200 Türk Lirası ücret ödenmesi beklenebilir. Yine benzer şekilde, kişi temelli iş yapılacaksa o iş yeri hekimi için OSGB ücreti 30 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası arasında olacaktır. Ödenecek ücretlerin seviyesi işletmenin az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olup olmadığına göre orantılı olarak değişiyor. Ancak ücretlerin bu seviyede olmasını bekleyebilirsiniz.

Uzman ve Hekim Kaç Saat Çalışır?

İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin çalışma saatleri değişir. İş güvenliği uzmanı az tehlikeli işletmede kişi başı 10 dakika, tehlikeli işletmede 20 dakika ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan işletmede 40 dakika çalışacaktır. Toplam süreleri ayda 180 saati geçmemektedir. Bu da ayda 1000, 500 ve 250 çalışana hizmet verdiklerini gösterir.

İş yeri hekiminin çalışma saati ise sırasıyla 5, 10 ve 15 dakika olarak değişir. Yine ayda 180 saat çalışır ve sırasıyla 2000, 1000 ve 750 personele hizmet verirler. Bunlar maksimum yani en üst rakamlardır.

OSGB Avantajları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=_CnbpDwntvQ
<

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

Büyükçekmece OSGB

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar