Çekmeköy İş Güvenliği

OSGB Yetki Belgesi Ücreti

OSGB Yetki Belgesi Ücreti

OSGB yetki belgesi ücreti bugün iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmayı planlayan ve bunun için halihazırda bir ortak sağlık ve güvenlik birimi kurmak isteyen herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. OSGB’ler firmalara hizmet verirken öncelikli olarak devlet tarafından yetkilendirilmeleri gerekir. Zira her OSGB birçok firma ile çalışırken aşağıdaki tehlikeli ya da riskli durumları ele almak zorunda olacaktır:

 • Yüksek riskli iş güvenliği kontrolleri (örn. yapı iskelesi ve donanımları, çalıştırılan vinçler ve forkliftler, kullanılan kazan ve diğer basınçlı ekipmanlar)
 • Asbestin belirli türlerinin ve miktarlarının (özellikle de 10 metrekareden fazla ufalanır olmayan) çıkarılmasını yönetmek
 • Büyük tehlike arz eden tesislerde görev almak
 • Kanserojenlerin kullanımını denetlemek
 • Tehlikeli malların taşınmasında planlayıcı olmak
 • Güvenlik sorunu yaratan tehlikeli malların kullanımını kontrol etmek
 • Patlayıcı ya da havai fişek taşınması, depolanması, satılması, üretilmesi veya ithal edilmesini kontrol etmek
 • Patlayıcı kullanımını denetlemek

Belge Ücreti Nedir?

OSGB Yetki Belgesi Ücreti
2020’de OSGB yetki belgesi ücreti belli oldu.

OSGB yetki belgesi ücretleri her yıl değişiklik gösteriyor. Zira bu ücretler makam oluru ile belirlenmektedir. Açıklanan son OSGB belge ücreti TL olarak belirlendi. 2020 yılı itibariyle ücretler şöyledir:

 • Belge yenileme ücreti 590 TL
 • Vize ücreti 6.490 TL
 • Başvuru ücreti 22.420 TL
 • Adres değişikliği 25.960 TL

2022 Yılı OSGB ve Ek Belge Ücretleri

2022 yılının başlamasıyla birlikte OSGB ve ek belge ücreti uygulamaları da makam oluru ile yeniden değerlenmiştir. Buna göre ilk kez yapılacak OSGB başvuru bedeli ve OSGB adres değişikliği ücreti 36.285 TL olmuştur. Vize ücreti ise 9071.25 TL olarak belirlenmektedir. OSGB’lerde unvan değişikliği ücreti, kayıp belge ve numarataj güncellemesi nedeniyle yapılacak belge yenileme ücretleri ise 2022 yılında 826 TL olarak belirlenmiştir. Eğer OSGB belge işlemleri aynı anda birden fazla belge için yapılacaksa her bir belgenin ücretinin ayrı ayrı yatırılması gerekli. Tüm belge ücretleri T.C. Ziraat bankası Şubesi Kurumsal Tahsilat Programı aracılığı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kurumsal Tahsilat Hesabı’na yatırılmaktadır. Döner sermaye hesabına IBAN ile yapılan ödemeler ise geçerli olmamaktadır ve işlemlerin banka şubesi aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmekte. Eğer OSGB’nin faaliyet gösterdiği adreste küçültme yapılacaksa belge yenileme ücretinin tekrardan alınması gereklidir. Ancak adres değişikliği ve adres büyütme gibi işlemler yeni yetki belgesi başvurusu işlemleri yoluyla sağlanmalıdır.

Güngören OSGB

OSGB Belge Ücreti Nasıl Yatırılır?

Belge ücretleri T.C. Ziraat Bankası Şubesi Kurumsal Tahsilat Programı üzerinden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kurumsal Tahsilat Hesabına yatırılıyor. IBAN numarası ile döner sermaye hesabına  yatırılan ücretler geçerli görülmez.

OSGB’ler tarafından yapılan adres küçültme talepleri (kat veya bölüm iptali gibi) yeni belge basımı olarak görülür ve kişiden belge yenileme ücreti talep edilir. Bununla beraber adres değişikliği ve adres büyütme başvuruları yeni yetki belgesiolarak kabul ediliyor.

Hem adres hem unvan değişikliği İSG-KATİP üzerinden ayrı olarak yapılır.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar