Ara Dinlenme Süresi

OSGB’de Ara Dinlenme Süresi Hakkında Bilgiler

Ara Dinlenme Süresi

Ara dinlenme süresi olarak tanımlanan zaman dilimi Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumluluğunda belirlenmektedir. Buna göre bir iş yerinde çalışan işçi, yabancı uyruklu ya da değil, günlük toplam çalışma saatine orantılı olarak minimum bir dinlenme süresine sahiptir. Buna ara dinlenme süresi denir. Ara dinlenme süresi kanunlarla sabit. İşverenin iş yerinde çalışan tüm işçilere bu süreyi bir bütün halinde sunması gerekiyor. Ancak söz konusu işletmenin geleneklerine göre dinlenme süresi aralıklı hale de getirilebilir. Ne var ki kanunda bunun tek seferde sağlanması uygun görülüyor. Buna göre ara dinlenme süreleri standart olarak aşağıdaki gibi kararlaştırılmıştır:

  • 4 saat veya daha kısa çalışılan işlerde 15 dakika,
  • 4 saatten 7,5 saate kadar çalışılan işlerde 30 dakika,
  • 7,5 saatten fazla çalışılan işlerde 1 saat olarak sunulur.
OSGB'de Ara Dinlenme Süresi Hakkında Bilgiler
Ara dinlenme süresi iş yerinde üretim verimliliğini yükseltir

Günlük mola

İşçi Çalışma Süreleri yasası ve ilgili toplu sözleşmeye göre yedi buçuk saatten fazla çalışan personellere günde en az bir saat dinlenme süresi verilmelidir. İşçi Çalışma Süreleri Yasası’ndaki genel hükümlere göre işçiye verilen bu bir saatlik ara dinlenme süresi işçinin işletmedeki varlığı işin sürekliliği için bir koşul değilse gereklidir. Aksi durumlarda sunulan ara dinlenme süresi farklı aralıklarla parçalı olarak sağlanabilir. Örneğin, işveren ve çalışanlar yarım saatten az olmamakla birlikte daha kısa bir parçalı ara dinlenme süresi üzerinde anlaşabilirler. Çalışanların ara dinlenme süresi içerisinde işyerini terk etmelerine izin verilmektedir. Vardiya veya süreye dayalı işlerde çalışanlara en az yarım saatlik bir ara dinlenme süresi verilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca çalışma sırasında yemek yeme imkanı da sunulabilir.

Günlük Dinlenme Süresi

Günlük dinlenme süreleri ile ilgili genel hüküm, vardiyanın başlangıcını izleyen 24 saat boyunca en az 11 saat kesintisiz ya da süreye dayalı çalışma durumunda en az dokuz saat kesintisiz dinlenme süresi verilmesi gerektiğidir.

Teklif İste

Haftalık Serbest Zaman İzni

Haftalık serbest zamanlarla ilgili genel hüküm, çalışanların her hafta, tercihen Pazar dolayları, en az 35 saat kesintisiz serbest zaman geçirmeleri gerektiğidir. Haftalık serbest zaman, 14 günlük bir süre içerisinde ortalama 35 saat olacak şekilde de ayarlanabilir. Bununla birlikte haftalık serbest zaman en az 24 saat olmalıdır. Çalışanların serbest zamanlarında geçici olarak çalışması gerekiyorsa, serbest zaman kaybı telafi edilmelidir. Bu telafi tazminat şeklinde karşılanabilir. Yapılan fazla mesai, maaşlı veya ücretli çalışmaya benzer bir süre üzerinden hesaplanabilir.

Denkleştirme İzinleri ve Fazla Mesai Ücretleri

Sınırları net şekilde çizilmiş olan molalar, günlük dinlenme süresi ve haftalık serbest zaman izinleri zaman zaman kurumlardaki iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Böyle durumlarda işverenlerin çalışanlardan alarak kullandığı dinlenme saatlerini çeşitli şekillerde telafi etmesi gerekir. Bu telafi fazla mesai ücreti veya denkleştirme izni şeklinde kullanılabilir. Fazla mesai ücreti işçinin iş yerinde veya iş yeri dışında, işveren için harcadığı saat sayısının, birim saat ücreti ile çarpılmasıyla hesaplanır ve işçinin maaşı ile birlikte ödenir. Bir diğer telafi durumu ise denkleştirme iznidir. Denkleştirme izni örneğin; izinli olunan bir gün boyunca çalıştırılan işçiye herhangi bir mesai günü kullanabileceği tam günlük bir iznin verilmesi şeklinde ifade edilebilir. Eğer işçinin herhangi bir iş akdi feshi gündeme gelirse işçi denkleştirme izinlerinin ücretini talep edebilir veya bu izinleri önceden kullanıp çıkış yapabilir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
İş Yeri Sağlığı: Kas-İskelet Sistemi Bozukluğu

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar