Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

Periyodik kontrol, iş güvenliği ve sağlığı kapsamındaki yükümlülükler yerine getirilirken sağlanması gereken önemli unsurlardan biridir. İşyeri bünyesinde çalışanların kullandığı malzeme ve ekipmanların düzenli bir şekilde ve belirli aralıklar ile bakımlarının ve kontrollerinin yapılması periyodik kontrol olarak adlandırılır.

Periyodik kontrol, o iş yerinde kullanılan ekipmanların ve işleyen tesisatın çalışırken iş güvenliği ve sağlığı ilkelerine uygun olup olmadığını, çalışanlar için risk ve tehlikeler barındırıp barındırmadığını öngörmek amacı ile yapılır. Bununla beraber periyodik kontrol yapılırken, kontrol edilen ürünün kapsadığı standartlara ve iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde gerekli görülen işlemlere göre yapılır. Aynı zamanda periyodik kontrol aşaması tamamlandığı takdirde periyodik kontrol raporu da verilmektedir.

İş yerlerindeki Ekipmanların Sınıfları

İş yerinde kullanılan ekipmanların periyodik muayenelerinin ulusal ve uluslararası standartlara göre belirlenen kurallara göre düzenli olarak yapılması gerekir. Düzenli ve düzgün şekilde yapılan periyodik muayenelerin iş kazaları sayısını önemli ölçüde azalttığı yönünde yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Bu nedenle işçi sağlığı ve işyeri güvenliği için periyodik kontroller cihazlar konusunda yetkili olan servisler tarafından titizlikle yapılmalıdır. Belirlenen kurallara göre işyerindeki ekipmanlar kaldırma-iletme ekipmanları, basınçlı kaplar, tesisatlar ve tezgahlar olmak üzere dört kategoriden oluşur. Tüm vinçler, yürüyen bantlar ve merdivenler, forkliftler, transpaletler, araç kaldırma liftleri, mekanik kaldırıcılar vb. kaldırma-iletme sınıfını oluşturur. Borular, klima tesisatı, yangın söndürme düzeneği, paratoner ve topraklama gibi altyapısal unsurlar tesisat sınıfı için ifade edilir. CNC’ler, freze, torna, planya vb. ekipmanlar tezgahlar sınıfına girer. Kazanlar, tüpler, gaz tankları, hidroforlar, genleşme tankları, tehlikeli sıvı kaynakları ve depolar da basınçlı kaplar sınıfında yer alır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması 2023

Risk Analizi Nedir ? Risk Analizi Nasıl Yapılır ?

Periyodik Kontrol Nedir?

Periyodik kontrol iş yerleri bünyesinde yer alan ekipmanların insan sağlığına ve güvenliğine uygunluğunu tespit etmek amacı ile düzenli olarak yapılan kontrollerdir. Periyodik kontrol aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında zorunlu koşulan bir uygulamadır.

Periyodik kontrol iş yerleri içerisinde yılda en az bir defa yapılmalıdır. Yine de periyodik kontrollerin yapılma sıklığı, iş yerleri içerisindeki ekipmanların ne sıklık ile kullanıldığı, çalışma ortamının koşulları ve ekipmanları kullanım süresi ile ihtiyaca yönelik daha sık bir şekilde doğru orantılı olarak yapılabilmektedir.

Periyodik Kontrol Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerenkler

  • Periyodik kontrollerin yapılmasına dair tüm husus ve kurallar yetkili merciiler tarafından İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği çerçevesinde belirlenmiştir ve düzenli olarak yapılması gereken bir yasal bir yükümlülüktür.
  • Periyodik kontrol yapılırken ekipmanların fonksiyonları, kalite standartları ve uygun görülen işlemler ile yapılır.
  • Periyodik kontrolün yapılmasını İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ile belirtilen uzman kişiler yapmaktadır.
  • Yılda en az bir defa periyodik kontrol yapılmalıdır.
  • Periyodik kontrollerin aynı zamanda, söz konusu ekipmanların kullanım sıklığına ve kullanım sürelerinin uzunluğuna göre de yapılma sıklığı artırılabilmektedir.
  • Periyodik kontrollerin yapılması iş kazaları, meslek hastalıkları, güvensiz ve sağlıksız iş ortamı ve şartlarının önüne geçmek için oldukça yarar sağlar.

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar