Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

Periyodik Sağlık Muayenesi Ne Kadar Sık Yapılmalı?

Periyodik Sağlık Muayenesi

Periyodik sağlık muayenesi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin birinci elden sorumlu olduğu, iş yerinin çalışanlarına sağladığı sağlık düzeyini belirlemeye yardımcı olan önemli bir süreçtir. Muayenede işletme çalışanlarının kişisel özelliklerinden, kullanılan alanın tehlike düzeyi ve işin niteliğine kadar birçok konu uluslararası standartlar doğrultusunda ele alınır. İş yeri hekimi dilerse muayenenin daha yoğun şekilde gerçekleştirilmesini seçmekte özgürdür. Günümüzde periyodik sağlık muayenesinin temel amacı çalışanların sağlığını korumada onlara danışmanlık yapmak ve çalışanların sağlık risklerinden kaçınmasını sağlamaktır. Daha sağlıklı çalışanlar herkes için daha sağlıklı bir iş süreci anlamına gelir.

İlk Yardım Eğitimi Yönetmeliği
Periyodik sağlık muayenesi çalışanların hastalığa yakalanma riskini azaltır

Nedir ve Kimlere Yapılır?

  • Periyodik sağlık muayenesi işletmelerin kolaylıkla göz ardı edebildiği önemli bir iş sağlığı metodudur.
  • Zira sağlıklı çalışan her zaman daha yüksek iş verimi ve iş akışında daha az kopukluk ve aksama anlamına gelir.
  • Bu da uzun vadede işletmenizin kârlılığını artıran önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.
  • Periyodik sağlık muayeneleri genel olarak henüz hastalanmamış çalışanların sağlığını korumak amacıyla yerine getirilir.
  • Bunlar tarama testleri, fizik muayeneler ve sağlık eğitimi gibi düzenli sağlık kontrollerini kapsar.
  • Muayenelerin gerçekleştirilme sıklığı işyerinin belirlenen tehlike düzeyine göre değişir.
  • Zira tehlike düzeyi aynı zamanda risk faktörlerini belirlemektedir ve bu durum daha farklı sağlık muayenesi yöntemlerinin uygulanmasını gerektirebilir.

Tekrarlanma Süresi

Yapılan risk değerlendirmesi sonucunda işletmeler az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak üç ayrı gruptan birine alınmakta. Az tehlikeli olan iş yerlerinde periyodik sağlık muayenesi en çok beş yılda bir, tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde üç yılda bir ve son olarak çok tehlikeli sınıfındaki iş yerlerinde ise en fazla yılda bir kez yapılmak zorundadır. Çocuk, genç ve gebe insanların bulunduğu yerlerde ise periyodik sağlık muayenesi altı ayda bir olarak belirlenmiştir. Bunlar yasal mevzuatlarla belirlenen kurallar olup her işveren ve şirket tarafından uyulması zorunlu başlıklardır. Çalışan istismarı özellikle markaların imajını derinden sarsmakta. Bu anlamda OSGB hizmetleri verdiğimiz işyerlerine her zaman çalışanlarının sağlığını en ön planda tutmalarını tavsiye ediyoruz. İş sağlığı ve güvenliği kültürü ancak bu şekilde oluşmaktadır.

Güneş'e Göre Yönümüzü Nasıl Tayin Ederiz?

Periyodik Sağlık Muayenesinin Önemi

Periyodik sağlık muayeneleri çalışanların hastalanma veya zamana bağlı oluşabilecek meslek hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Genelde isteyerek veya istemeyerek göz ardı edilebilen periyodik muayeneler aslında işletme karlılığı üzerinde oldukça etkisi bulunan bir hizmet alanıdır. Periyodik sağlık muayenelerinde çalışanların fiziki muayeneleri yapıldığı gibi sağlıklı çalışma hakkında bilgi güncellemesi de sağlanmaktadır. Böylelikle sağlıklı çalışanlar sayesinde iş verimi yükselir ve işyerinin işleyişi konusunda kopukluk en aza indirgenmiş olur. Periyodik muayene özellikle çalışanların meslek hastalığına yakalanmamaları için düşünülmüş bir uygulamadır. Uzman hekimlerle kişinin yaşına, cinsiyetine, mesleki geçmişine, psikolojik durumuna, boyuna ve kilosuna göre yapılması gereken periyodik muayene çalışanların kurumda bulunduğu süre boyunca yüksek üretkenlikle çalışmalarına yardımcı olmaktadır.

Uluslararası Standartlar

Periyodik sağlık muayenelerinde uluslararası standartlar benimsenmektedir. Bu standartlar çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından belirleniyor vegüncelleniyor. Kale OSGB olarak sağlık hekimlerimiz bu standartların güncelliğine dair kendilerini her zaman taze tutmaktadır. Dünya değiştikçe çalışanlarda ortaya çıkan kronik hastalıklar da değişebiliyor. Hekimlerimiz çalışanlarınızın bu kronik rahatsızlıklara yakalanarak o işi artık daha fazla yapamayacak duruma gelmesini önler. Hekimler bu uğurda sağlığı geliştirici ve personeli hastalıklardan koruyucu önlemleri uygulamaya koyar. Bunun için çalışanın aile öyküsüne kadar derinlemesine araştırmalar yapılır. Kişinin en başta yaş ve cinsiyet özelliğine bakılır ve sadece bu bilgiler doğrultusunda tüm sağlık sorunlarıyla ilgilenilebilir.

Acil Durum Nedir? Tahliye Tatbikatı Nasıl Olmalıdır?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar