Şantiye Güvenliğini Artırmanın Yolları Nelerdir

Şantiye Güvenliğini Artırmanın Yolları Nelerdir?

Şantiye Güvenliğini Artırmanın Yolları Nelerdir?

İnşaat alanları hırsızlar ve vandalların doğal hedeflerdir. Sahadaki çalışanların güvende tutulduğundan ve operasyonların çalınan mallar veya vandalizm nedeniyle gecikmemesini sağlamak sizin sorumluluğunuzda. Güvenlik ihlali riskini azaltmak için izleyebileceğiniz bazı önleyici tedbirler var. İşte onlar:

İnşaat sahalarında operasyonları geciktirebilecek, sahayı tamamen kapatabilecek ve hatta işçilere zarar verebilecek hem insan yapımı hem de doğal tehditler bulunuyor.

Şantiyelerde Yaşanabilecek İş Kazaları

Eurostat ve SGK raporlarına göre Türkiye, Avrupa’da iş kazası sayılarında ilk sırada bulunuyor ancak alınan önlemler ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulama kapsamının genişletilmesiyle birlikte yıldan yıla daha iyimser bir tablo ortaya çıkıyor. Şantiyelerde yaşanan iş kazaları ise hiç de göz ardı edilmemesi gereken bir yüzdeyi oluşturuyor. Şantiyelerde yaşanabilecek iş kazaları genelde yüksekten düşme, yapı makineleri ile yaşanabilecek kazalar, yapı – kazı kenarı çökmesi, malzeme düşmesi, yangın ve elektrik kontağı, kimyasal – patlayıcı madde kaynaklı kazalar, elle taşıma sırasında meydana gelen kazalar, sıcak hava ve ısı stresi kazaları ve trafik kazaları şeklinde maddelenebilir. Özellikle yüksekte çalışan personellerin bu anlamda özel bir iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden geçirilmesi gereklidir. Makine ve araç kullananların da bu anlamda tam bir ehliyete sahip olması, asla kısa süreli olsa bile yetkisi olmayan kişilerin alet ve makine kullanmaması gerekir. Şantiyelerde yaşanabilecek iş kazaları genelde ölüm veya uzuv kopması gibi ağır yaralanmalara, sakatlıklara ve iş göremezlik raporu alabilmeye kadar üzücü sonuçlar ortaya çıkartabilmektedir.

Adalar İş Güvenliği

İzinsiz Giriş ve Vandalizm

Vandalizm, sprey boyalı mesajlardan tahrip edilen makinelere kadar hemen her şey olabilir. Vandalların zarar verdiği makineler çalışanlarınız için güvenlik riski taşır. Ayrıca yakındaki binalara erişmek için inşaat alanınızı kullanabilir ve değiştirebilirler. Bu nedenle izinsiz girişe karşı tedbirli olmalısınız.

İnşaat alanınızın hırsızlık, vandalizm ve izinsiz girişe karşı korunması alanı güvenli tutmayı, tüm çalışanların güvenliğini sağlamayı olanaklı kılar.

İş Yeri Eğitimleri

İşçilerin yıl boyunca inşaat güvenliği ile ilgili düzenli güvenlik eğitimlerine katılmaları önemlidir, güvenlik eğitiminden kazanılan becerilerini sahada uygulayabilmek inşaat işçilerinin güvenlik kurallarını uygulamalarına yardımcı olacaktır.

Şantiye Alanında İletişim

Günün hedeflerinin ve faaliyetlerinin doğrudan tartışılması bedensel hasara neden olabilecek beklenmedik durumları azaltacaktır. İnşaat firmalarının çalışanları, ekip üyeleri arasında hızlı ve verimli iletişime olanak tanıyan akıllı telefonlar, telsizler veya kulaklıklar gibi cihazlarla donatması akıllıcadır.

Uygun Ekipman Kullanımı

İnşaat şirketleri, inşaat projesine doğrudan katkı sağlamayan ekipmanları da dikkate almalıdır. İşçilerin yerinde bol su ve su kaybını ve maruziyetle ilgili hastalıkları önlemek için gölgeli bir yeri olmalıdır. Daha uzun inşaat projelerinde ekipmanı depolamak ve barınmak için kapalı alanlar olmalıdır. Bu basit şeyler kolayca gözden kaçabilir ve sahada yaralanma olasılığını artırır. Uygun inşaat ekipmanı, inşaat firması içindeki şantiye güvenliğini artırır.

Gözetim

Her tesisin istisnasız güvenlik standartlarını uygulama konusunda istekli ve yetkin güçlü bir denetçisi olmalıdır. Bu ustabaşı, gün boyunca tüm çalışanları takip etmeli ve uygun şantiye güvenlik prosedürlerine bağlı kalmayanları uyarmalıdır.

Yenilikçilik

Çalışanlarını güvende tutmak için fazladan kaynak ayırmaya istekli inşaat firmaları olmasaydı kaza oranı bugün olduğundan daha yüksek olurdu. Bu ek kaynaklar yalnızca işyeri kazaları ve yaralanma oranlarını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda inşaat işçilerinin güvenliğini sağlamak için yeni fikirlerin geliştirilmesine yardımcı olur. Güvenliği artıracak yeni uygulamaların geliştirilmesi her zaman teşvik edilmeli ve şirketler, güvenlik protokollerini iyileştirmeyi amaçlayan mevzuata dair düşüncelerini belirtmekten kaçınmamalıdır.

Mobbing Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Şeffaflık

Herhangi bir inşaat firmasının yapabileceği en kötü şey bir kazayı itibarı için örtbas etmeye çalışmasıdır. Bu tavır önlem alınmasını zorlaştırır. Daha güvenli bir inşaat sektörü, daha az yaralanma, daha az işyeri kazası ve daha az ölümün olduğu bir sektördür. Bunun için şeffaflık şarttır.

İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı’nın Görevleri Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar