SGK Borcu Yoktur Formu Sorgulaması (1)

SGK Borcu Yoktur Formu Sorgulaması

Sosyal Güvenlik Kurumu

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu, 16 Mayıs 2006 tarihinde başlatılan bir kuruluştur. Bu tarihte 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu uygulamaya konuldu. Kanunda Bağ-Kur, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı kurumları devredilmiş oldu. SGK bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bir kuruluşudur. Bu nedenledir ki özellikler işverenler tarafından sıkça “SGK borcu yoktur” yazısının talep edildiği görülür.

SGK Borcu Yoktur

SGK Borcu Yoktur yazısı işverenler tarafından istenebiliyor. Aynı zamanda kredi çekmek, bazı teşviklerden yararlanabilmek, ihaleye girmek gibi birçok başka farklı nedenle de talep ediliyor. SGK Borcu Yoktur yazısı artık çevrimiçi ortamlardan hazırlanan bir form aracılığıyla tamamen devletin ilgili web sitesi üzerinden alınabiliyor. Zira bundan daha önce, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bağlı Sigorta Müdürlükleri ile fiziksel olarak irtibata geçmek ve belgeyi yine yalnızca fiziksel olarak almak mümkündü.

SGK Borcu Yoktur Formu Sorgulaması
Örnek SGK Borcu Yoktur dilekçe formu

Başvuru Nasıl Yapılır?

Teknolojinin de verdiği imkanlar sayesinde artık hem çalışanların ya da ilk kez işe girecek insanların hem de iş yeri sahiplerinin SGK Borcu Yoktur formunu internet üzerinden alması mümkün. Böylece hem önceki zorluklar ve zaman alan işlemlere gerek kalmıyor hem de süreç herkes tarafından kolaylıkla yerine getirilebilir bir hal alıyor. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu vergi dairelerindeki o eski yoğunluk ile karşılaşmıyoruz.

Borç Sorgulama Formunun Alınması

1. Adım

SGK Borcu Yoktur dilekçesi hazırlamak isteyen bir kişinin yapması gereken ilk şey SGK’nın resmi web sitesine giriş yapmaktır. Eğer form işyeri adına ilk kez gönderilecekse o iş yerinin öncelikle,

  • Gerçek Kişi İşverenler,
  • Tüzel Kişi İşverenler,
  • Adi Ortaklıklar, sıfatlarından biriyle sisteme kaydolması gerekiyor.
Gürültü Ölçümü Yönetmeliği Neden Yapılmalıdır?

2. Adım

Kullanıcı tanımlanmasının ardından sorgulamanın hazırlanması ve gönderilmesi için aşağıdaki adımlar izleniyor:

  • E-Borcu Yoktur Başvuru Formu,
  • E-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi,

evrakları SGK il/ilçe müdürlüğüne iletiliyor. Evraklar onaylandıktan sonra Borcu Yoktur uygulaması kullanılabilir hale geliyor.

3. Adım

Son adımda aşağıdaki SGK Borcu Yoktur uygulama adresine gidiliyor ve kullanıcı bilgileri ile uygulamaya giriş yapılıyor:

Uygulama sayfasında Kullanıcı Adı, Sistem Şifresi ve İşyeri Şifresi isteniyor. Bunun ardından SGK Borcu Yoktur formunu görebiliyorsunuz.

Sorgulamaya SGK Ana Sayfasından Erişmek

Biz yukarıda e-Borcu Yoktur Uygulama sayfasının doğrudan linkini paylaştık. Belgeye tekrar ihtiyacınız olduğu gelecek zamanlarda eğer e.sgk.gov.tr sayfasına giriş yaparsanız buradan aşağıdaki adımlarla e-Borcu Yoktur sorgulama sayfasına erişebilirsiniz:

  • Ana sayfadan “İşveren”i seçin.
  • “e-Borcu Yoktur Uygulaması (4a)”yı seçin.
  • “Uygulama Giriş”e tıklayın.
  • İlgili kutucukları doldurarak sorgulamayı başlatın.

İnternetten SGK Borcu Yoktur Yazısı Almak

İnternet üzerinden de SGK Borcu Yoktur yazısı alınabiliyor. Günden güne yeni özellikler kazanan E-Devlet hizmeti buna aracılık ederek, kimliğinizi doğrulamanız neticesinde size SGK’nın dijital servislerine erişim imkanı sunarak bu yazıyı kolaylıkla elde etmenizi sağlıyor. E-Devlet’te E-Borcu Yoktur olarak tanımlanan hizmet, ihale konusu işlerde, hak ediş ödemesi ihalelere katılabilmek veya devlet teşvik ve yardımlarından yararlanmak için kurumdan alınan borcu yoktur yazılarını elektronik ortamda aktivasyon sonrasında size sağlıyor. Alınan belgeyi gerekli ortamlarda kullanabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptığınızda “E-Borcu Yoktur” şeklinde arama yaparak servise ulaşabilirsiniz. Kimlik doğrulaması yaptığınız için sayfa sizi https://esgkuyg.sgk.gov.tr/ sayfasına yönlendirecek ve devamında işyeri kodu, sicil numarası gibi bilgiler karşınıza getirilecek.

OSGB Avantajları Nelerdir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

Gaziosmanpaşa OSGB

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar