sağlık raporu

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

 

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu

Konu iş güvenliği ve iş sağlığı olduğunda tam teşekküllü raporu bunun önemli bir parçasını oluşturuyor. Bir nevi tam teşekküllü hastanelerden teslim alınmasıyla bilinen tam teşekküllü sağlık raporunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlık raporunun yalnızca ve yalnızca Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından bizzat onaylanmış hastanelere başvurulması gerektiğidir.

Tam teşekküllü sağlık raporu için hastaneye başvurulmasının ardından, hastane sorumlusu heyet tarafından incelenmeye alınmanız gerekir ve bu nedenle teslim alınacak olan sağlık belgesine kısaca heyet raporu adı da verilmektedir. Raporu alırken başvuru yaptığınız hastane sizden bir takım ücretler talep edebilir. Bunun yanı sıra, tam teşekküllü sağlık raporu alırken bir hastaneye birden fazla kez gitmeniz gerekebilir ve raporun geniş kapsamı nedeniyle her gittiğinizde birden fazla farklı departman arasında gidip gelmenizi gerektiren durumlar olabilir.

Tam Teşekküllü Sağlık Raporu
Tam teşekküllü sağlık raporu nedir?

Rapor Kaç Günde Alınır?

Tam teşekküllü sağlık raporu muayeneleri yalnızca ve yalnızca siz ödemeyi yaptıktan sonra başlatıldığı için rapor ücreti ödemesinin henüz muayeneye geçilmeden önden talep edilmesi alışıldık bir durumdur. Tam teşekküllü sağlık raporunun en az kaç gün içerisinde alındığı başvurulan hastaneden hastaneye bağlı olarak belirgin oranda değişiyor. Tipik olarak, herhangi bir kurum aracılığıyla (Bakanlıkça yetkilendirilen) başvurulan tam teşekküllü sağlık raporunun alınması ortalamada 2 ila 3 gün kadar sürebilmektedir. Raporun bundan daha kısa sürede daha hızlı şekilde alınması tıbbi işlemlerin tamamlanması için gereken standart süre nedeniyle mümkün değildir. Askeri hastanelerde ise sağlık raporu alma süresinin en az 15 gün kadar olduğu biliniyor. Tam teşekküllü sağlık raporunda göz, nöroloji, genel cerrahi ve iç hastalıklar gibi bölümlere başvurulur.

İstanbul OSGB Firmaları

Heyet Raporunun İşlevi Nedir?

Tam teşekkürlü sağlık raporunun bir diğer adı olan heyet raporu, bir çalışanın sağlık durumunu ispatlayan en önemli belgeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle işe alımlar açısından birçok kurum ve kuruluşlar sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için bu raporu talep edebilirler. Yine engelli olan kişilerin kendilerine tanınmış olan çeşitli haklardan yararlanmak için bu raporu almaları gerekebilir. Heyet raporları aşağıdaki durumlarda gerekli oluyor:

  • Yeni işe giriş durumlarında
  • Yurt dışına çıkış yapma durumlarında
  • Engelli durumlarını gerçek anlamda tespit etmek amacıyla
  • Askere alımlarda
  • Bunun yanında çeşitli özel durumlarda da kullanılırlar. Milli Eğitim Bakanlığı sağlık nedeniyle uzun süreli devamsızlık yapıldığında tek doktor ya da üç doktorlu sağlık raporlarını kabul etmemekte ve heyet raporu istemektedir.

Heyet Raporu Nereden Alınır?

Heyet raporu tam teşekküllü bir sağlık raporu olarak tanımlanabilir. Kişi heyet raporu çıkartabilmek için hastanenin dahiliye, genel cerrahi, kulak-burun-boğaz ve göz gibi birçok biriminde muayene olarak raporları bir araya getirmelidir. İhtiyaçlar doğrultusunda nöroloji, ruh ve sinir hastalıkları bölümünde muayene olunması da gerekebilmektedir. Bölgenizde hangi sağlık kuruluşundan heyet raporu alabileceğinizi öğrenmek için Sağlık Bakanlığı’nın Alo 182 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz. Heyet raporu çıkarttırma işleminin 3-4 gün sürebileceğini önceden bilmekte ve iş düzenini bu yönde ayarlamakta fayda var. Bir diğer önemli ayrıntı ise standart bir heyet raporunun 90 gün geçerlilik süresi olduğudur. Gerekli görüldüğü takdirde sağlık kuruluşları heyet raporlarını daha kısa süreli olarak da çıkarttırabilmektedir. Heyet raporu ücretleri değişkendir. Genelde devlet ve üniversite hastanelerinden alınan heyet raporlarının daha geniş kapsamlı geçerlilikleri bulunmaktadır. 2022 heyet raporu fiyatları devlet hastanelerinde 100-200 TL arası, özel hastanelerde 100-300 TL arası ve üniversite hastanelerinde de 100-300 TL arası olabilmektedir. Fakat özel hastanelerde her bir muayene ve tetkik için de ayrıca ücret ödeyeceğinizi unutmamalısınız.

OSGB Ümraniye

Acil Durum Nedir? Tahliye Tatbikatı Nasıl Olmalıdır?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar