Tarihte İlk İş Güvenliği Yasası

Tarihte İlk İş Güvenliği Yasası

 

İlk İş Güvenliği Yasası

Kale OSGB gibi pek çok Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ve de şirketlere dahili olarak hizmet veren İSGB’lerin yerine getirdiği iş yeri güvenliği uygulamalarının çoğu bakıldığında aslında 100 ya da 50 yıl önce mevcut değildi. İlk iş güvenliği yasası Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiştir.

Tarihteki İlk İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunları

Tarihte ilk iş sağlığı ve güvenliği kanunlarının M.Ö. 2000’lere kadar uzandığı biliniyor. Babil dönemindeki Hammurabi Kanunları’na göre ilginç bazı bilgilerden bahsetmek şart. Kanunlara göre bir ev yapıldığında eğer o ev yıkılırsa ve bina sahibi hayatını kaybederse binayı inşa eden kişi ölüm cezasına çarptırılmaktadır. Binanın yıkılması sonucu bina sahibinin oğlu yaşamını yitirirse yine bu kez binayı yapan kişinin oğlu ölüm cezasına çarptırılmaktadır. Elbette günümüze uyarlandığında bu kanunların çok da doğru olduğunu savunmak yersiz; fakat temel mantıkta bina sahibi eğer binayı yapan kişi tarafından bir hasara uğratıldıysa bunu karşılamak yatıyor. Tüm bunlar işi düzgün şekilde gerçekleştirmek, yeterli miktarda ve kaliteli malzeme kullanmak, aceleye getirmeden özenli bir işçilikle uygulama yapmak gibi günümüzde de geçerli olan birçok iş sağlığı ve güvenliği kuralının temelini oluşturuyor. Her ne kadar aradan 4000 yıl kadar zaman geçmiş olsa da çok fazla bir şeyin değişmemiş olması tartışmaya açık olan diğer bir yön. İş sağlığı ve güvenliği kanunları günümüzde de hem iş yerini, hem de çalışanları korumak için yürürlüktedir.

Çekmeköy OSGB

Massachusetts İlk Güvenli̇k ve Sağlık Yasasını Hazırlar

Dünyanın birçok yerinde Endüstri Devrimi’nin ortaya çıkmasıyla birlikte çoğu fabrikada kirli ve tehlikeli çalışma koşulları meydana gelmeye başladı. Hal böyle olunca harekete geçen ABD’li yetkililer arasından Massachusetts’teki kanun koyucular 1877’de ülkenin ve de dünyanın ilk güvenlik ve sağlık yasasını hazırlamış oldular. Daha önce eşi görülmemiş halka sunulan bu yeni kanunda kemerler, şaftlar ve dişliler için koruyucu önlemlerin yanı sıra her iş yerinde yeterli sayıda yangın çıkışı bulundurma gibi, bugün de dikkat ettiğimiz birçok güvenlik önlemi konularına değinildi. 1890 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin dokuz farklı eyaletinde düzenli fabrika denetimleri uygulanmaya başlamış ve yeni yasayı örnek alan diğer eyaletler de tehlikeli ekipmanların kullanıldığı iş yerleri için buna benzer iş sağlığı ve iş güvenliği yasaları çıkarmıştır.

Tarihte İlk İş Güvenliği Yasası
Tarihte ilk iş güvenliği yasasına dair bilgiler

İşverenlerin İş Yerinde Kimyasal Tehlikeleri Tanıması

20. yüzyıl öncesi iş yerindeki çalışanların birbirinden çeşitli kimyasallar ile çalışması sonucu hastalığa yakalanması yaygındı. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bürosu yaşanan seri ölümleri araştırmaya başlayana kadar bu söz konusu kimyasalların tehlikeleri hakkında çok az şey biliniyordu. İşçileri etkileyen en ölümcül kimyasallardan biri kibrit yapmak için kullanılan beyaz fosfordu. Beyaz fosfor maruziyeti işletmedeki işçilerin çenelerinin çürümesine neden oluyordu. Fosfor nekrozu veya “fosil çenesi” olarak bilinen hastalık, sonunda hayati organlara da zarar vermeye başlıyordu ve tedavi edilmezse hızlıca ölümcül hale geliyordu. ABD Çalışma Bürosu 1910’da yaptığı çalışma ile buna benzer iş yerlerindeki tüm tehlikeli kimyasalların tanınmasını sağladı.

 Golden Gate Köprüsü İnşaatında Güvenlik Yönetmelikleri

Dünyada ilk iş güvenliği önleminin uygulanmaya başladığı en önemli projelerin başında Golden Gate köprüsünde yapılan inşaat geliyor. San Francisco’nun ünlü Golden Gate Köprüsü inşaatı 1930’lu yıllarda başladığında, endüstri istatistiklerine göre bir projeye harcanan her 1 milyon dolar için bir işçi ölümüne işaret ediyordu. Zira genel norm buydu. Ne var ki köprünün baş proje mühendisi Joseph Strauss buna razı olmaya istekli değildi. Karayolunun inşası sırasında köprünün altına zekice bir şekilde bir halat ve ağ emniyet ağı yerleştirdi. Bu güvenlik çalışması 19 işçinin hayatını kurtardı.

İş Yerlerinde Hayvan Isırmaları

İş Güvenliği Eğitim Sertifikası Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar