İlk Yardım Eğitimi Yönetmeliği

Temel İlk Yardım Eğitimi Sertifikası

 

Temel İlk Yardım Sertifikası

İlk yardım her an her yerde ihtiyaç duyulabilecek, özellikle ulaşımın sınırlı olduğu yoğun trafikli bölgelerde hayati öneme sahip bir tekniktir. İlk yardım doğru uygulandığı takdirde hayat kurtarıcı olabilir. İlk yardım uygulamakla görevli kişilerin sahip olmaları gereken sertifikalar bulunuyor. Temel ilk yardım sertifikası bunlardan yalnızca biri. OSGB’ler çalıştıkları işletmelerde ilk yardım sertifikalı görevlilerin olduğundan emin olmak zorunda. Bakanlık yönergesi gereği işletmelerde çalışan sayısı başına en az 1 personel denk düşecek şekilde ilk yardım sertifikalı görevliler yer almalıdır. Bakanlık bunları kesin sayılarla belirtiyor. Kale OSGB gibi OSGB’ler iş yerlerine hizmet verirken işverenlerin bu oranı sağladığından emin olur. İlk yardım yönetmeliğinin 16. maddesi şunları söyler:

 • Az tehlikeli iş yerleri için 20 çalışan başına;
 • Tehlikeli iş yerleri için 15 çalışan başına;
 • Çok tehlikeli iş yerleri için 10 çalışan başına,

1 temel ilk yardım sertifikalı personel bulunması gerekiyor. 3 sene geçerliliği bulunan söz konusu sertifikalar sağlık bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlar aracılığıyla alınmakta.

Gıda Zehirlenmesi İlk Yardım
Temel ilk yardım eğitimi sertifikası tipik olarak 16 saat eğitimle alınır

Temel İlk Yardım Eğitimi

Temel ilk yardım eğitiminin Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenmiş bazı standartları bulunuyor. Tipik bir temel ilk yardım eğitiminde katılımcıların 16 saat eğitim alması beklenir. Bu da genellikle 2 güne denk olmaktadır. Eğitimi tamamlayanlar bunun ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan sınavlara girer ve sınavlardan başarılı olduklarında “Temel İlk Yardım Eğitimi Sertifikası” almaya hak kazanırlar. Dersin süresi çoğu kursta 8+8 olacak şekilde düzenleniyor. Çalışma Bakanlığı eğitimin en efektif şekilde sürmesi için her 10 katılımcı başına 1 eğitmen şartını uygun koşuyor. Dersler geniş çapta uygulamalı olarak yürütüldüğünden daha interaktif bir eğitim ortamı sağlanmaktadır. Konu mankeni ya da sargı bezi gibi eğitim materyalleri sayesinde her katılımcı programın sonunda gerekli bilgi ve donanımlara sahip olmuş olur.

İş Güvenliği Firmaları

Temel İlk Yardım Sertifikası Dersleri

Temel ilk yardım sertifikasında konu başlıkları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Temel ilk yardım bilgileri
 • Hasta / yaralı değerlendirmesi
 • Olay yeri değerlendirmesi
 • Kanamalarda ilk yardım eğitimi
 • Yaralanmalarda ilk yardım eğitimi
 • Temel yaşam desteği eğitimi
 • Hayvan ısırmalarında ilk yardım müdahalesi
 • Donma, yanık ve sıcak çarpmalarında ilk yardım müdahalesi
 • Bilinç bozukluklarında ilk yardım
 • Kırık, burkulma ve çıkıklarda ilk yardım
 • Zehirlenmelerde ilk yardım
 • Göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması
 • Boğulmalarda ilk yardım
 • Hasta/Yaralı taşıma teknikler

İlk Yardım Sertifikaları Geçerliliği

İlk yardım sertifikaları veriliş tarihinden itibaren üç yıl boyunca geçerlidir. Üç yıllık süre dolmadan yenileme işlemlerine başlamanız gerekmektedir. Eğer süre dolduktan sonra sertifikanızın geçerliliğini sürdürmek için başvuru yaparsanız, 16 saatlik eğitimin tekrardan alınması ve sınava tekrardan girilmesi gerekiyor. Belge süresi dolmadan yapılan başvurularda ise 8 saatlik bir yenileme eğitiminin alınması gerekli. Yenileme eğitimleri özellikle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer otoriter kurum ve kuruluşların bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda bazı metotlar üzerinde değişiklik yapma durumuna göre güncellemeler içerebilir. Ayrıca yenileme eğitimleri öğrenilen bilgilerin tekrar edilerek pekiştirilmesi adına da önemlidir. Yenileme eğitimleri ayrıca ilk yardım sertifikası sahibi olan çalışanların sorumluluk duygularında da artış sağlar.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar