Fatih İş Güvenliği

Tetanoz ve Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı

Tetanoz genellikle bir kesik veya yara kontamine olduğunda ortaya çıkar. Tetanoz riskini nasıl kontrol edeceğinizi bilmek önemlidir. Bunun için mikroorganizmalar hakkında bazı genel bilgilerin de farkında olmanız gerekir. İş sağlığı ve güvenliğinde tetanoza karşı değerlendirme, kontrol ve gözden geçirme modeli takip edilir. Aşağıdaki hususlara özellikle dikkat edilir.

Değerlendirme

Tanımlama ve değerlendirme: Tetanoz, bakterilerin neden olduğu ciddi ancak nadir bir enfeksiyondur. Genellikle kesikler vb. alanlar kontamine olduğunda ortaya çıkar. Tetanoz bakterisi yaygın olmakla birlikte, tetanoz aşısı ile bağışıklık kazanma teknikleri sayesinde enfeksiyon riskinin Türk işçiler için nadir olduğu söylenebilir. Ancak özellikle ülkemizde de sayıları hiç olmadığı kadar artan yabancı uyruklu çalışanlar eğer düzgün bir şekilde aşılanmamışsa bu durumda tetanoza karşı daha savunmasız hale gelebilirler.

Tetanoz ve Tetanoz Aşısı
Tetanoz ve tetanoz aşısı nedir?

Kontrol

Önleme: Bir işveren olarak tetanoza karşı çalışanlarınızın tetanoz aşısı olduğunu kontrol etme yükümlülüğüne sahipsiniz. Eğer tetanoz aşısı olmamışlarsa bu aşının yapılmasını sağlayın. Bulunduğunuz iş yerinin genel riskine bakılmaksızın her işçi mutlaka tetanoz aşısı olmak zorundadır.

İşçilerin tetanoza karşı risk altında olduğu yerlerde aşağıdakileri kontrol edin:

 • Aşağıdaki genel kontroller tetanoz gibi zararlı mikroorganizmalar için uygulanabilen prosedürlerdir ve özenle takip edilmesi gerekir:
  • düzenli el yıkama dahil söz konusu iş yerinde iyi temel hijyen takibinin yürütülmesi.
  • ciltteki tüm kesikleri, sıyrıkları ve diğer yaraları su geçirmez pansumanlar ve / veya eldivenlerle örtmek – kontamine olabilecek derin bir yaranız varsa ve aşı olmamışsanız mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın – böyle bir senaryoda derhal tetanus immunoglobulin (TIG) denilen bir aşı uygulanacaktır.
OSGB Çalışma Saatleri

Bilmeniz Gerekenler

Tetanoz hastalığı, yaygın bir bakteri türü olan Clostridium tetani ile yaşanan enfeksiyonun neden olduğu ciddi bir durumdur. Bakteri genellikle vücuda bir yara veya derideki kesik üzerinden girer. İçeri girdikten sonra kendini serbest bırakır ve vücuttaki tipik tetanoz semptomlarının meydana çıkmasına neden olan nörotoksin oranını çoğaltmaya başlar.

Tetanoz bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Hem işveren hem de işçi açısından şanslı bir durumdur ki tetanoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Mutlaka ölümcül olmamakla birlikte hızla kontrol altına alınması önemlidir.

Tetanoz kendini ne kadar hızlı gösterir?

Yaranın toz, toprak veya canlı dışkısı ile teması sonucu oluşabilen tetanoz, sinir sistemini etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Kontrol altına alınmadığında kası felç edebilir. 2 ila 14 gün içerisinde kendini göstermiş olur.

Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Tetanoza bağışıklık genellikle 3 doz aşı ile sağlanır. Son aşıdan sonraki 10 yıl boyunca bulaşma risk neredeyse yoktur.

Belirtileri nedir?

 • Ateş
 • Terleme
 • Çene, karın veya ense kaslarında gerginlik
 • Yutkunmakta güçlük
 • Hafif uyarıcılara (ses, ışık vb.) aşırı tepki
 • Yükselen tansiyon
 • Yüksek kalp ritmi

Tetanoz Hakkında Yanlış Bilinenler

Halk arasında tetanoza dair değişik ve ilginç inanışlardan bahsedilebilir. Öncelikle kesin ve kesin olarak tetanozun sebebi demir üzerindeki pas değildir. Demir pası bakteri bulundurmaz ve demirin oksijenle tepkimeye girmesi demir oksit adı verilen başka bir kimyasal bileşiği oluşturur. Bu iddia tamamen geçersizdir. İfade ettiğimiz gibi tetanoz Clostridium Tetani bakterisinin enfeksiyona neden olma durumu tetanoz şeklinde özetlenebilir. Bu bakterinin vücuda bir kesik veya açık yara üzerinden girmesi gerekir. Bu bir kağıt kesiği de olabilir. Bakterinin kaynağı at başta olmak üzere neredeyse tüm dört ayaklı hayvanların bağırsağında yaşayan ve hazım için son derece gerekli olan bu bakteri hayvanların dışkılarının buluşabileceği her ortamda bulunabilirler. Bir kesi veya batma hadisesinde eğer ortamda hiç demir olmasa bile tetanoz tanısı konabilir. Kedi, köpek, kuş pisliklerinde, balık kemiğinde tetanoz olmaz. Basit sıyrıklarla bulaşabilen ancak atmosfer etkisiyle ölebilen tetanoz bakterisinin hastalık yapabilme şansı için hava almayan ortamlarda daha yüksektir.

OSGB'de İş Kazası Nasıl Bildirilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar