Yangın Eğitimi

6331 sayılı iş güvenliği kanununa göre her işletmenin bir yangın güvenliği ekibi kurması beklenir. Bu ekiplerin senede en az 1 kez olmak üzere düzenli yangın tatbikatları gerçekleştirerek çalışanları yangın durumunda yapılması gerekenler konusunda bilinçlendirmesi zorunludur. Kale OSGB’de verdiğimiz yangın eğitimi programı ile çalışanlarınızda bu bilincin oturmasını sağlıyoruz. Tipik bir yangın eğitiminin içeriği şöyle olmaktadır:

  • Yangın güvenliğinin tanımı ve ilgili terimleri
  • Mevzuat ile ilgili bilinmesi gerekenler
  • İşyerinde güvenli ortamlar ve sistemlerin inşa edilmesi
  • Yangın söndürme ve yangınla mücadele yöntemleri
  • Yangınlarda kimyasal, fiziksel ve biyolojik maddelerden kaynaklı riskler
  • Aktif olmayan yangın söndürme sistemleri
  • Aktif yangın söndürme sistemleri
  • Aktif yangın söndürme yöntemlerinin uygulanması

Yangın Tatbikatının Önemi

Uygulamalı eğitim her zaman sözlü eğitimden daha etkilidir. Bu birçok şey için geçerli ve yangın tatbikatları da istisna değil. Yangın tatbikatları çalışanlarınıza, kendilerine verilen güvenlik talimatlarını ve diğer sağlık ve güvenlik eğitimlerini gerçek bir senaryoda uygulama şansı veriyor.

Yangın tatbikatının kusursuz şekilde gerçekleştirilmesi başlı başına önemli. Yaygın tatbikatı şirketin, izlenen acil durum prosedürlerinin amaca uygun olup olmadığını ve tüm personelin binadan yeterince hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye edilip, önceden belirlenen yere taşınıp taşınmadığını görme fırsatı sunar.

Bunun için binadan uzak alan(lar) seçilmelidir. Tatbikatta yapılan hataların ölüm veya yaralanma ile sonuçlanması muhtemel değildir (yine de acil çıkış merdivenlerinde bazı kazalar gerçekleşebilir). Yangın tatbikatı, insanların gerçek bir yangın durumunda nereye, nasıl gideceklerini (örneğin, acil durum kapılarını kullanarak) öğretmekle birlikte, yangın tatbikatı için görevlendirilmiş yetkili kişilerin de bu konuda tecrübe ve soğukkanlılık kazanmalarına yardımcı oluyor.

Kendileri bazı konularda eksiklikler gördüğünde yönetim ile oturabilir ve nelerin iyileştirilebileceğini gösterebilirler. Böylece gelecekteki potansiyel bir yangın tahliyesi sırasında her şeyin daha yolunda gitmesi sağlanır. Yangın güvenliği eğitimi veya yangın eğitimi ve yangın sertifikası kursları için şimdi bizi arayarak veya web sitemize göz atarak eğitimin nitelikleri hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.