Yangın Eğitimi

Yangın Eğitimi

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında önemle ele alınan ve iş yerleri açısından da karşılaşılabilecek yangın gibi ciddi anlamda tehlikeli bir durum hem maddi hem de manevi pek çok kayba neden olabilecek bir afet olduğu reddedilemez bir gerçek olduğu maalesef ki ortadadır. Bu sebeple yangını önlemeye dair doğru bilgiler ve uygulamalar ile yangından korunmanın nasıl sağlanabileceği, yangın anında tahliye etme konusu ve yangınla nasıl mücadele edileceği gibi çeşitli konuları kapsayan bu tarz durumlar için yetkili, eğitimli ve donanımlı kişiler tarafından çalışanlara yangın eğitimi yapılması zorunlu tutulmuştur. İş yeri içerisinde gerek işletme sahibinin gerekse oradan sorumlu yöneticinin yine aynı şekilde yangına karşı alınacak önlemler için ihtiyaç duyulan araç ve gereçleri sağlaması da gerektiğini de söylemeliyiz. Bununla beraber iş yerleri tedbir amaçlı çalışanlarına tatbikat yaptırması ve yine konuya hakim bir eğitmen ile çalışanlarının yangın eğitimi almaları da yetkili merciiler tarafından ve yasalar ile zorunlu kılınmıştır. Aynı şekilde iş yerlerinde yasal olarak verilmesi gereken yangın eğitimi ve yapılması gereken yangın tatbikatlarının senede en az 1 defa yapılması gerekli görülmüştür.

Yangın EğitimiÇalışan Herkese Yangın Eğitimi Verilmeli

Çok tehlikeli sınıf içerisinde yer alan iş yerleri için 30 çalışana kadar, tehlikeli sınıf içerisinde yer alan iş yerleri için 40 çalışana kadar ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri 50 çalışana kadar yangın konusunda eğitimli ve alanında uzman olan bir en az bir destek personeli çalıştırılması da zorunlu kılınmıştır.

Yangın İçin Alınabilecek Önlemler

Yangınlar ofis çalışanları için en ciddi tehlikelerden biridir. Her türlü cihaz bakımı yapılmış, iş sağlığı ve güvenliği standartlarına tamamen uygun iş yerlerinde bile yangın çıkabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak yapılması gereken yangın için acil durum eylem planı oluşturmaktır. Çalışanlar iş başlangıcında uzmanlık alanları ve iş yerinin tehlike koduna göre eğitimlerden geçirilmelidir ve buna ek olarak eğitimlerin de düzenli olarak tekrarları yapılmalıdır. Yangın tehlikesi yüksek olabilecek işletmelerin yangın söndürme düzeneği kurması ve çalışanların da uyarı ve ikaz sesleri konusunda bilgili olması gerekir. Ayrıca yangın çıkarabilecek makine ve ekipmanlarla çalışanların da yangın söndürme konusunda eğitimli olmaları gerekmektedir. İş yerinde tüm çalışanlar için acil kaçış rotaları gösterilmeli ve olası engellerde kullanabilecekleri ikinci ve üçüncü kaçış yolları da gösterilmelidir. Yangın gibi acil durumlarda asansörlerin çoğu zemin kata inecek şekilde programlanmıştır ve dolayısıyla asla asansörlerin kullanılmaması gerektiği bilinmelidir. Eğer engelli çalışanlar varsa binadan çıkarılmaları konusunda yardımcı olunmalıdır. Her bir yangın senaryosu farklı olabileceğinden çalışanların ve yangınla mücadele edeceklerin zaman muhasebesini çok iyi bir şekilde yapması gerekir.

İsg Yıl Sonu Değerlendirme Raporu Nasıl Yapılır?

İş Sağlığı Ve Güvenliği Nedir ?

Bu noktada yangın tatbikatları ve yangın eğitimleri ile iş yerleri içerisinde çalışan kişilerin mevcut konuda bilinç kazanması, karşılaşabilecek tehlikelere karşı önlem alınabilmesi ve yangın anında doğru ve bilinçli hareket edebilmeleri sağlanacaktır. Yangın eğitimi aynı zamanda uygulamalı ve etkili bir eğitim olduğu için kalıcı ve detaylı bilgiler ile çalışanlara da büyük katkı sağlayacaktır. Çünkü unutmamak gerekir ki yangın ani gerçekleşen bir afet olmakla beraber önüne geçilmezse ya da yangın anında yanlış ya da bilinçsiz davranışlar sergilenirse ciddi anlamda hem mal hem de can kaybına sebep olabilir.

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
Periyodik Kontrol Yönetmeliği Nedir?

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar