Yüksekte Çalışma Eğitimi Nedir?

 

Yüksekte Çalışma Eğitimi

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre “yüksekte çalışma” düşme sonucu yaralanma ihtimalinin olduğu her türlü iş alanını kapsamaktadır. Bu alanlarda çalışacak bireyler yüksekte çalışma eğitimi sertifikası almalıdır. İnşaat ve çeşitli mühendislik işlerinin yürütüldüğü alanlar yüksekte çalışma eğitimine en çok ihtiyaç duyulan örnekler arasında yer alıyor.

Böyle bir alanda çalışacak personellerin yüksekte çalışma eğitimi sertifikası alması zorunludur. İşverenlerin, çalışanlarının bu eğitime sahip olup olmadığını denetlemesi ise kanunen şarttır. Eğitim programı dahilinde personellere iş güvenliği ve sağlığı noktalarında bilgiler verilir. 6331 sayılı kanun gereği bu belgeye sahip olmayan bir personelin kasten yüksekte çalıştırılması yasaktır. Tüm sorumluluğun işverene ait olduğu kabul edilir.

Yüksekte Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksekte çalışacaklar için ilk olarak çalışmaların planlanması, mevcut risklerin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca yüksekte çalıştırılacak kişilerin bu konuda eğitimli olup olmadıklarına bakılmalı, yüksekte çalışma eğitimi alıp almadıkları kontrol edilmelidir. İşverenler yüksekte çalışacakların bu eğitimini denetlemek zorundadır. Yüksekte çalışacak kişilerin ayrıca çalışma alanının koşullarına göre mutlaka merdiven, hareketli veya sabit platform, forklift sepeti, iskeleler veya diğer ihtiyaç duyulabilecek kişisel koruyucuları kullanması gereklidir. Eğer yüksekte bir montaj çalışması söz konusu ise bu uygulamanın öncelikle zeminde uygulanması ve çalışma için ihtiyaç duyulan pratikliğin artırılması gerekmektedir. Hiç şüphesiz yüksekte çalışanların kullanacağı ekipmanların da düzenli şekilde bakım görmesi, periyodik olarak kontrol edilmeleri şarttır. Bunların dışında kaldırma ekipmanları da taşıma kapasitelerinin üzerinde asla kullanılmamalıdır.

yüksekte çalışma eğitimi
Yüksekte çalışma eğitimi verilen bir tesis

İlgili Meslekler ve Verilen Eğitimler

Yüksekte çalışma eğitimi birçok farklı meslek kolunu içine alıyor. Bunlar arasında rüzgar türbinleri, rüzgar ölçüm kuleleri, inşaat şirketleri, telekomünikasyon şirketleri, enerji sektörü, petrol ve petro-kimya tesisleri için yüksek yapılarda çalışan personeller bulunmaktadır. Bu personellere yüksekte çalışma eğitimi verilmelidir ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliği gereğince ancak bu sayede ilgili mesleklerde iş yapma hakkına sahip olurlar.

  • İnşaat şirketlerinde çalışan işçiler, hücre kulesi tesisatı ve direk konstrüksiyonlarını yapacak telekomünikasyon şirketlerinin çalışanları,
  • Rüzgar türbinleri gibi enerji sektöründe çalışanlar, hidroelektrik barajları, doğalgaz çevrim tesisleri,
  • Petrol rafinerileri ve petro-kimya tesisleri çalışanları, temizlik şirketleri için gökdelen pencerelerini temizleyenler,
  • Kısacası temelde yüksekte çalışan herkes mesleki iş güvenliği ekipmanlarını ve de kullanacakları temel ip tekniklerini öğrenmek zorundadır. Kaza durumunda kendilerini ve arkadaşlarını nasıl kurtarabilecekleri bilgisi bu eğitimlerde alınır. Yangın gibi felaketler durumunda acil durum kaçış manevraları konusunda dersler verilir.
İş Güvenliği Nedir ve Önemi

Eğitim Merkezi Nasıl Olmalı?

Yeterli özelliklere sahip tam donanımlı bir yüksekte çalışma eğitimi merkezinde tüm manevraları yapmaya uygun kaçış platformları bulunması gerekiyor. Bunun yanında uygulamalı eğitimlerden farklı olarak teorik eğitimlerin de verilebildiği seminer odaları, geniş kapalı alanlar ve dinlenme odası gibi diğer önemli unsurların da sağlanması beklenir. Yüksek çalışma eğitimi verilen tesisler tipik olarak 10-12 metre tavan yüksekliğine sahip olmak zorunda.

Eğitimi kapsayan dersler hem uygulamalı hem de teorik olmaktadır. İple erişim teknikleri, kurtarma ve acil durum kaçış manevrası SPRAT ve IRATA sertifikasına sahip eğitmenler tarafından verilebilir. Gelişmiş eğitim merkezleri kendi özel kapalı tesislerine sahip olur ve gerektiğinde eğitim egzersizlerini şirketin bu tesislerinde ya da alanlarında gerçekleştirirler.

İSG Katip Nedir?

En Popüler Hizmet Bölgeleri Listesi

Adalar İş Güvenliği
Adalar OSGB
Anadolu Yakası OSGB
Arnavutköy OSGB
Ataşehir İş Güvenliği
Avcılar OSGB
Avrupa Yakası OSGB
Bağcılar İş Güvenliği
Bahçelievler İş Güvenliği
Bahçelievler OSGB
Bakırköy OSGB
Bayılma Nedenleri
Beylikdüzü İş Güvenliği
Beyoğlu OSGB
Büyükçekmece OSGB
Çatalca OSGB
Çekmeköy İş Güvenliği
Çekmeköy OSGB
En İyi İSG Firmaları
En İyi İş Yeri Hekimi Hizmeti
En İyi OSGB Firmaları
En Yakın OSGB
Esenler İş Güvenliği
Esenler OSGB
Esenyurt İş Güvenliği
Eyüpsultan İş Güvenliği
Eyüpsultan OSGB
Fatih İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa İş Güvenliği
Gaziosmanpaşa OSGB
Güngören İş Güvenliği
Güngören OSGB
İSG İstanbul
İstanbul İş Güvenliği
İstanbul OSGB Firmaları
İstanbul OSGB Pendik
Kadıköy İş Güvenliği
Kadıköy OSGB Firmaları
Kağıthane OSGB
Kartal İş Güvenliği
Kartal OSGB
Küçükçekmece İş Güvenliği
Maltepe İş Güvenliği
OSGB Ataşehir
OSGB Bağcılar
OSGB Başakşehir
OSGB Bayrampaşa
OSGB Beşiktaş
OSGB Beykoz
OSGB Beylikdüzü
OSGB Esenyurt
OSGB Fatih
OSGB Firmaları
OSGB Firmaları İstanbul
OSGB Firmaları İstanbul Anadolu
OSGB Firmaları İstanbul Avrupa
OSGB Firması
OSGB Hadımköy
OSGB İstanbul
OSGB İstanbul Ümraniye
OSGB Kadıköy
OSGB Kartal
OSGB Küçükçekmece
OSGB Maltepe
OSGB Merter
OSGB Sancaktepe
OSGB Tuzla
OSGB Ücreti Ne Kadar?
OSGB Ümraniye
OSGB Üsküdar
OSGB Yetki Belgesi Ücreti
OSGB Zeytinburnu
Pendik İş Güvenliği
Sarıyer OSGB
Silivri OSGB
Sultanbeyli İş Güvenliği
Sultanbeyli OSGB
Sultangazi Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Sultangazi OSGB
Şile OSGB
Şişli OSGB
Tuzla İş Güvenliği
Ümraniye İş Güvenliği
Üsküdar İş Güvenliği
Zeytinburnu İş Güvenliği
Çalışma Bakanlığı Şikayet

10 Yılı aşkın tecrübemiz ile ihtiyaç duyduğunuz tüm anlarda yanınızda oluyoruz, 7/24 uzman destek.

100+ Mutlu Müşteri

Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
Osgbyi web üzerinden keşfettik. Kendileri bizzat iş yerimize geldiler. Prosedürlerini açıkladıktan sonra anlaşmamız yaptık.
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
12 yıllık müzik şirketimize iş sağlığı ve iş guvenligi için danışman firma ihtiyacımız oldu. Bu gereklilik için kale osgbden faydalaniyoruz
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar
70 küsür yaşında patronumuzun sürekli andığı bir iş sağlığı şirketi. Sanırım uzun yıllardır çalışıyorlar